Views: 2
–
Minister Michał Dworczyk ogłosił, że władze Ukrainy, po upływie ośmiu lat, wyraziły zgodę na przeprowadzenie poszukiwań Polaków zamordowanych w czasie rzezi wołyńskiej.
„W obecnej sytuacji mamy do czynienia z niezadowalającym stanem rzeczy. Zarówno rząd polski, jak i, sądzę, większość lub nawet całe polskie społeczeństwo, są przekonani, że każda osoba zamordowana lub zmarła zasługuje na godny pochówek,” mówił Michał Dworczyk w wywiadzie udzielonym Radiu Wnet.
„Zablokowanie możliwości przeprowadzenia poszukiwań, ekshumacji i pochówków jest absolutnie nieakceptowalne,” dodał.
Dworczyk zaznaczył, że głównym problemem jest zawiła sytuacja polityczna. „Przez ponad osiem lat była obowiązująca zakaz przeprowadzania poszukiwań, ekshumacji i pochówków na terytorium Ukrainy. Teraz ten zakaz został zniesiony, a poszukiwania są w toku. Otrzymaliśmy pierwszą zgodę na prowadzenie poszukiwań, a wnioski o przeprowadzenie prac ekshumacyjnych na innych terenach również są w trakcie rozpatrywania. Wierzę, że wkrótce przystąpimy do ekshumacji odnalezionych ofiar ukraińskich nacjonalistów,” powiedział.
Minister poinformował również, że aktualnie trwają poszukiwania w miejscowości Puźniki, gdzie przypuszcza się, że znajduje się ciała około stu ofiar zabitych przez ukraińskich nacjonalistów.
„Gdyby nie decyzje rządu ukraińskiego, po raz pierwszy od ośmiu lat nie otrzymalibyśmy zgody na przeprowadzenie poszukiwań ofiar,” zaznaczył.
„Wierzę, że oprócz zgody na Puźniki, otrzymamy kolejne zezwolenia na poszukiwania na innych miejscach, gdzie wiadomo, że spoczywają ofiary. Jestem przekonany, że te kolejne zgody otworzą drogę do kontynuacji prac poszukiwawczych,” dodał.
Rzeź wołyńska to tragiczny rozdział historii, w którym oddziały ukraińskich nacjonalistów (UPA), często wspierane przez miejscową ludność ukraińską, dopuściły się ludobójstwa na ludności polskiej na obszarach przedwojennego województwa wołyńskiego. Szacuje się, że w wyniku tych ataków zginęło od 50 do 60 tysięcy Polaków. W odpowiedzi na te okrutne wydarzenia, doszło także do działań odwetowych ze strony Polaków, w których życie straciło około 2-3 tysiące Ukraińców.
Kulminacyjnym punktem rzezi wołyńskiej był tragiczny dzień znanym jako „krwawa niedziela,” który miał miejsce 11 lipca 1943 roku, kiedy to oddziały UPA zaatakowały niemal 100 polskich wsi.
źr – RP